ÇEVRE INCELEMESI COGRAFI YAPI

Yüzölçümü : 637 km²
Nüfusu : 11.491 Ilçe
Merkezi : 3.833
Köyler : 7.658
Rakim : 850 m.

 DOGAL YAPISI

A) YERLESIM ARAZI GÖRÜNÜMÜ:sehrin kurulus yeri ve arazi düz bir ovadir
B) IKLIMI: kisin soguk ve don olaylari görülen yazin sicak ve kurak geçen bir iklime sahiptir
C) SULARI:(nehir,göl,deniz) derin kuyu sularindan yararlanilmaktadir ayrica ak gölün devami olan kanal sulari vardir.ilçeye yakin olarak küçükhasan gölü vardir
D) BAGLI BULUNDUGU IL ILÇE BUCAK KÖY : Konya iline baglidir.
E) NÜFUSU :4800 kisidir
F)ilçe halkinin ortaklasa çalismaya ve imeceye yatkinliklari oldukça ileri


COGRAFI DURUMU

dogusu:gökpinar kasabasi
batisi:doganyurt köyü
güneyi:küçükhasan köyü
kuzeyi: aydinli köyü(sivrihisar)

Çeltik, Konya'nin Kuzeybatisinda yer alir. Dogusunda Kulu, Batisinda Emirdag, Güneyinde Yunak, Kuzeyinde Sivrihisar, Günyüzü ve Polatli ilçeleri komsudur. Polatli merkez ilçemizin kuzeyine ilçe topraklari da ilçemizin dogusuna kadar sarkmaktadir.

Çeltik Ilçesinden, Ankara ve Eskisehir Illerine ulasim kolaylikla yapilmaktadir. 6 km. asfalt bir yoldan sonra Sivrihisar'a baglantisi vardir. 20 km. bir stabilize yoldan sonra da Kadinhani - Polatli asfaltina baglanmaktadir. Konya'ya da asfalt yolla baglanmistir.

 IKLIM ÖZELLIKLERI :

Ilçe, Iç ve Bati Anadolu esigi üzerinde kurulmus iklim olarak Afyon iklimi (Kara iklim) hüküm sürmektedir.

Rakimi 950 metredir. Yazlari kurak ve sicak, kislari soguk ve yagisli geçtigi görülür. Soguklar nedeniyle ilk donlar Kasim ayi baslarinda, son donlar Nisan sonlarinda görülür.

 BITKI ÖRTÜSÜ :

Ilçe merkezi, genelde kavak ve sögüt agaçlari ile yesil bir görünüm sergiler. Ilçe merkezi disinda kalan yerler ise tarim arazisidir. Ilçemizde ormanlik alan yoktur, piknik yapilmaya Besgöze denilen yer
elverisli olabilir.

 YERLESIM VE NÜFUS DURUMU :

Ilçemiz 220 km. uzaklikta bulunan Konya Iline bagli olup, iki kasabasi yedi köyü bulunan 625 km2 yüzölçümlü bir yerlesim birimidir.

Ilçe merkezi Bahçelievler Mahallesi, Yeni Mahalle, Fatih Mahallesi ve Selçuk Mahallesi olmak üzere dört mahalleden olusmaktadir. Ilçe merkezinin nüfusu 4.750, 22 Ekim 2000 nüfus sayimina göre toplam Ilçe nüfusu 15.360 kisidir. Yillik nüfus artisi % 2 olup km2'ye 24 nüfus düsmektedir. Nüfusun % 5'i Avrupa'nin çesitli ülkelerinde isçi olarak çalismaktadir.

KÜLTÜR


Sosyal yönden ilçe halki köy yasantisiyla sehir yasantisi arasinda geçis safhasindadir. Konutlasmada bu durum özellikle dikkat çekmektedir. Ilçe nüfusunun % 30'a yakini Trabzon, Afyon, Emirdag ve Konya Doganhisar gibi yerlesim birimlerinden gelen ailelerle karisik bir toplum olusturmaktadir. Ilçe nüfusunun tamami Türk ve Müslüman'dir. Çogunlugu Hanefi Mezhebinden olmakla, Safi Mezhebinden de mevcuttur.

Ilçe Merkezi basta olmak üzere Küçükhasan Kasabasi ve Ishakusagi Köyünde Avrupa ülkelerinde çalisanlarin sayilari fazla olup, yetisen gençleri is sahibi yapmak için akraba evlilikleri olmaktadir.

Avrupa'da çalisan isçilerin ilçeye fazla bir yatirim yaptiklari söylenemez, gayrimenkul satin almak gibi uzun vadeli yatirimlar yapilmakta olup, çogunlukla Eskisehir, Polatli ve Aksehir gibi büyük sehirlere yatirim yapildigi görülmektedir.

SOSYAL VE KÜLTÜREL DURUM

a)okur yazar larin sayisi %90 dir
b)çevrenin okuma ögrenme egitimi:özellikle kiz çocuklarina besinci siniftan sonra okutmuyorlardi yavas yavas kiz ve erkek çocuklarin diger okullarda okutma istegi artmaktadir
c)haberlesme telefonla yapilmaktadir.
d)ihtiyaci karsilayacak kütüphane bulunmamaktadir
f)açilan kurslar: biçki dikis nakis için pratik kiz sanat okulu
g)ilçede 3 cami ve her camidede imam vardir ilçe halki dinine oldukça baglidir
g)konusulan dil türkçedir
h)ilçenin ankara eskisehir gibi büyük yerlesim yerlerine yakin olmasi ulasimin buralarda kolaylikla yapilmasi ilçede okuma ve yazmaya , yüksek tahsile ilgi ilçenin sosyal yasayisini etkilemektedir
i)ilçe halki örf ve adetlerine oldukça baglidir.yeniliklere karsi ilgisiz kalmazlar
i)ilçede 3 ekmek firini 3 kasap dükkani 3 eczane 20 bakkal dükkani 2 internet kafe ve bir bilgisayar firmasi 16 dükkanli bir sanayi sitesi saglik ocagi ptt binasi jandarma karakolu ile polis karakolu 3 ilkögretim okulu 1 lise 1 ziraat bankasi ve belediye binasi ile adliye sarayi bulunmaktadir
j)çevresindeki yerlesim yerlerine asfalt yollarla bagli olmasi ulasimi ve ekonomiyi kolaylastirmaktadir.
k)ilçede siyasal örgütlenme bulunmaktadir

ilçenin ankara eskisehir gibi yerlesim yerlerine yakinliklari ve buralara ulasim kolayligi avrupaya giden iscilerin fazlaligi ilçede okuma ve yüksek tahsile ilgi ilçenin sosyal yönünü etkilemektedir ilçe asfalt yolda 28 km yunak a baglidir

EKONOMI

BELEDIYE

01/ 06/ 1967 KURULMUSTUR


    Elektirik 1972 yilini eylül ayinda ,içme suyu 1968 yilinda gelmistir.1963 yilinda sulama kanallari yapilmis sanayi 1964 yilinda kurulmus pancar ekimi ise 1973 yilinda baslamistir.Ilçede 1964 yilindan bu yana pazar kurulmaktadir.Belediyenin mal varligi 1988 de bir milyar tl kadardir belediye kurulusundan buyana su hizmetleri yapmistir.yol su sanayi sitesi elektrik spor sahasi lojman otel binasi adliye sarayi dükkanlar ve belediye binasi.
Kasaba 1990 yilinin 20 mayis günü ilçe oldu 1993 yili ekim kasim aralik aylarinda yollar asfaltlandi,kaldirimlar park eglenme tesisleri göletler agaçlandirma vb yapilarak kent görünümünü aldi.

   21 ekim 1990 nüfüs sayimina göre merkez 4800 nüfusa ulasti 1990 kasim ayi içinde ilçe otomatik telefona geçmistir.

   Ilçe merkezi ve köyleri genellikle tarim ve hayvancilikla ugrastigindan Ilçe ekonomisi ile geçim kaynagi tarima dayalidir fakat Son zamanlarda meralarin azalmasi nedeniyle ise hayvancilik olumsuz yönde etkilenmistir. Genel arazi varligi 51.363 Hektar olup, kullanilan tarim arazisi 41.813 hektardir. Bunun yaklasik 16.000 hektari sulanabilir durumdadir. Üretim hububat ve pancar agirliklidir. Haftanin Cuma günleri kurulan açik Pazar yörenin kalabalik pazarlarindandir. Ilçemizde bir adet Ziraat Bankasi mevcut ve 2 de kuyumcu bulunmakta, döviz bürosu bulunmamaktadir, kiymetli evrak borsaciligi yapan kurum veya kurulus yoktur. Ilçemizde hayvan pazari belediye hayvan pazarinda toplanir, yaklasik olarak aylik 500 küçükbas, 15 tane de büyükbas hayvan alinir satilir. Ilçemizde faal olmayan bir adet un fabrikasi bulunmakta ve yem fabrikasi bulunmamaktadir. Ayrica Toprak Mahsulleri Ofis Ajans Müdürlügü mevcuttur. Ilçe merkezinde Mevlana bulvari Yunak yolu üzerinde Mese Petrol ve Özüdogru petrol, Sivrihisar yolu üzerinde Ünal petrol, Fatih Sultan Mehmet bulvari Emirdag yolu üzeri Kökten petrol, Zambur sokak üzerinde de Ulusoy petrol pompa istasyonlari bulunmaktadir.

   Ilçede zirai aletlerin yaygin olarak kullanilmasi, zirai alet yapim ve tamiratina dayali küçük sanayi dogurmustur. Ilçede küçük çapta tarim alet ve makineleri üreten bir sanayi kurulusu mevcuttur.